Oskar Pişmaniye

Pişmaniye Çeşitleri

Pişmaniye Çeşitleri

Pişmaniye yemeyi sevenler için pek çok pişmaniye çeşidi bulunmaktadır. Üretildiği yörelere ve içerdikleri malzemelere göre farklılık içeren bu çeşitler severek tüketilen tatlara sahiptirler.

Kullanılan malzemelere göre farklılık içeren pişmaniye çeşitleri şunlardır:

  • Çikolata Kaplı Pişmaniye

En sevilen pişmaniye türlerinden biri olan çikolata kaplı pişmaniye, sütlü, beyaz ya da bitter kaplama olarak üretilebilir. Diğer pişmaniye toplarına göre daha küçük toplar şeklinde preslenen bu çeşit pişmaniye, ince bir çikolata tabakası ile kaplanır. Genellikle vanilyalı olan pişmaniye topları çikolata kaplama ile daha lezzetli bir tada kavuşmaktadır. 

 

  • Tel Pişmaniye

Tel pişmaniye, klasik olarak pişmaniye tüketmek isteyen tatlı sevenler için uygun olan pişmaniye çeşididir. Tel tel paketlenen bu çeşit, vanilyalı, kakaolu aromalarını yanında antepfıstığı, fındık ya da cevizle de lezzetlendirilebilir. 

 

  • Top Pişmaniye

Top pişmaniye, tel pişmaniyeye benzer yapıdadır. Tek fark, top pişmaniyenin adı üzerinde top top olacak şekilde hazırlanarak paketlenmesidir. Bu pişmaniye çeşidi de tel pişmaniye gibi fındık, antepfıstığı ya da ceviz ile lezzetlendirilmişi olabilir. Top pişmaniyelerin sunumu tel pişmaniyeye göre daha kolaydır. 

 

Yörelerine göre farklılaşan pişmaniye çeşitleri ise şunlardır:

  • Saray Helvası

Kocaeli yöresine ait olan bu helva, Osmanlı saraylarında sıkça tüketildiği için bu adı almıştır. İçinde un, pudra şekeri, tereyağı ve isteğe göre konulan fındık ya da antepfıstığı vardır. 

 

  • Çekme Helva

Diğer pişmaniye çeşitlerine oranla daha az şeker oranı barındıran bu pişmaniye, Eskişehir yöresine ait olan bir lezzettir. Şeker daha az kullanıldığı için presleme aşaması daha sıkı olarak yapılır. Form olarak daha diri ve sıkıdır. Çekme helva da diğer pişmaniye türleri gibi sade ya da kakao aroması ile satışa sunulabilir. Aynı zamanda çikolata kaplı çekme helvaları da büyük bir ilgi görmektedir. 

WhatsApp Hattı